Меню

Новини району
Бессарабський портал:
Новини РДА:
Новини МТГ:
Новини ОТГ:

Курси валют


Веб-посилання

Хто онлайн

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Статистика

Besucherzahler
счетчик посещений

День української писемності та мови
Добавив: kuman
Оцінка:

1. Працівники Сокирянської райдержадміністрації долучилися до написання XVII Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.

       Сьогодні, 9 листопада, у День української писемності та мови, всі охочі взяли участь в спецпроекті «XVII Радіодиктант національної єдності». Працівники Сокирянської райдержадміністрації, голова райдержадміністрації Петро Бескупський та перший заступник Андрій Маркевич також долучилися до написання Радіодиктанту, який цьогоріч відбувся під девізом – «Нас багато. Ми різні. Але нас об’єднує спільна мета». За словами учасників диктанту разом з перевіркою правильності написання, акція несе в собі дух єднання та справжньої причетності до великої української нації.
   Текст диктанту ексклюзивний, підготовлений спеціально до події, читав доцент Київського університету ім. Б. Грінченка, автор підручників і посібників із української мови  Олександр Авраменко. Назва твору надзвичайно мелодійна і духовна: «Наші пісні». Рукописні диктанти для перевірки можна надсилати протягом 9 і 10 листопада (до 12.00 год), дату відправлення визначатимуть за штемпелем на конверті, за  адресою Українського радіо: Київ-1, Хрещатик, 26. Індекс – 01001.
       Як зазначають організатори Радіодиктанту національної єдності кількість учасників постійно зростає, а географія – поширюється. Листи надсилають не лише слухачі з усіх областей України, а й з-за кордону: Литви, Німеччини, Бельгії, Росії, Білорусі, Молдови та інших країн. Це люди різного віку і різних професій: політики й активісти, школярі та студенти, військові і робітники, пенсіонери і домогосподарки. Вік деяких учасників сягає 90 років.

Джерело: Сайт РДА

2. День Української писемності.

    Відповідно до розпорядження Сокирянського міського голови Равлика В.С. «Про проведення Дня української писемності в навчальних закладах Сокирянської ОТГ» від 07.11.2017 р., «вимог статті 42, Закону України про місцеве самоврядування в Україні», статті 52 Закону України «Про освіту», на виконання листів МОН України від 02.11.2017 р. за № 1/11-11483, ІППЧО від 03.11.2017р. за № 2/4-843 з метою пропагування грамотності, підтримки та розвитку державної мови як духовного потенціалу нації 09.11.2017 р. у загальноосвітніх школах Сокирянської ОТГ проведено ряд тематичних заходів.
    Так у  ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Коболчин було проведено шкільну тематичну лінійку, присвячену Дню української писемності,  на якій  розповіли про витоки та становлення української мови, зачитано вислови та цікаві факти про створення української мови.
      Учні 10-11 кл. та вчителі загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.№1 м.Сокиряни та гімназії також приєдналися до акції, яка традиційно відбулася у цей святковий день і мала на меті об’єднати усіх небайдужих навколо українського слова.
      О 12.30 вихованці загальноосвітніх навчальних закладів, вчителі, працівники освіти долучилися до ХVII Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.
      Девіз цьогорічного радіодиктанту: «Нас багато. Ми різні. Але нас об’єднує спільна мета.»
      Метою радіодиктанту було виховати любов до рідного слова, пропаганда української мови як Державної мови України, об’єднує українців усього світу. Для українського радіо – це знакова подія. Аудиторія учасників щорічно збільшується.
     І найголовніше в ньому – це солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово, хто хоче щоб українці говорили рідною мовою і зберегли її для нащадків.

Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.

Джерело: Сайт міської ради

3. У Сокирянській районній дитячій бібліотеці провели годину поезії «Любов`ю земною наповнене слово».

Збулось. І мова наша рідна,
Найкраща з – поміж всіх мов світу,
Сказала гордо: «Україно!
Я вижила і буду жити!»
      Галина Мельник

      Усі ми повинні пам`ятати і дбати про те багатство, яке є у кожного із нас, його ми не завжди пам`ятаємо, не належно цінуємо, але без нього не можемо жити. І багатсво – це наша рідна мова.
      9 листопада, у день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця  наша держава відзначає День української писемності та мови, свято саме тієї мови, якою люди розмовляють, пишуть, читають; це один із тих днів, коли кожен народ має змогу відчути себе частинкою своєї великої країни, посіяти у своєму серці хоча б одну зернину любові до рідної скарбниці душі.
     Тож напередодні цього свята у Сокирянській районній  дитячій бібліотеці пройшла зустріч учнів 4  – А класу гімназії (вчитель Жук Олеся Віталіївна) з творчими  людьми нашого краю – поетесою  міста Новодністровськ Галиною Терентіївною Мельник та членом Національної спілки  журналістів України  – Катериною  Іванівною Тищенко.
      На зустрічі панувала дуже тепла та душевна атмосфера, адже для малечі – це справжнє свято, бо не завжди випадає нагода поспілкуватися з поетом, та і не так багато дитячої поезії в літературному доробку письменників – земляків.
      Ведуча заходу, бібліотекар Макар Наталія Михайлівна,  познайомила дітей із життєвим та творчим шляхом Галини Мельник та запросила її до слова. Поетеса залюбки читала свої вірші, такі відверті та щирі, просякнуті любов’ю до рідної землі, до свого народу, до своєї країни.
       Та не тільки вірші, а й пісні  слухали в цей день діти. Приємною несподіванкою для всіх було те,  що Галина Терентіївна обдарована здатністю тонко відчувати музику. ЇЇ власні пісні «Гердан», «Хризантеми», «Лину я до тебе, Буковино» часто звучать у виконанні популярних співаків краю, щемко тривожать серця слухачів, навівають солодкі спогади, окрилюють мрії та уяву.
       Родзинкою зустрічі були виступи дітей, які надзвичайно майстерно та артистично читали вірші з дитячої  поетичної збірки, яка має назву «Привіт, мої любі!».
       Насамкінець відбулася щира, довірлива розмова між дітьми та Катериною Іванівною Тищенко про творчість та особисте, багаторічну журналістську діяльність у рідній газеті «Дністрові зорі», безмежну закоханість фотографією, дитячі мрії та любов до рідної мови.
       Покидали  свято  всі  в  піднесеному настрої, з надією, що зустріч з талановитими людьми нашого краю, дитячою поезією, мудрим словом   не остання, адже в задумах Галини Мельник  – нова книга для «найдорожчого скарбу на землі  – для дітей».
   
  Тетяна Іконєна, 
      завідуюча дитячою бібліотекою

Джерело: http://nordbess-news.cv.ua

4. 9 листопада – День української писемності та мови.

      День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Встановлене воно було 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».
    За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця — письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.
   Чернецтво Нестор прийняв у 17-річному віці, пізніше висвячений в сан диякона. Він був книжником з широким історичним світоглядом і великим літературним хистом. Автор двох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», складених у кінці ХІ ст. або на початку ХІІ ст.
    Всесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя – участь у літописанні Київської Русі. Він переробив зведення Никона (1073) та Іоанна (1093), опрацював низку нових усних і письмових джерел, довів розповідь до 1113 року, надав їй літературної форми. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ».
    Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».
     Традиційно, у День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.
     Цього дня на Українському радіо традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано 2000 року. Відтоді щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з’ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.
      Мова – найбільший скарб будь-якого народу. Тисячоліттями, віками, роками плекала її земля предків, передавала з покоління в покоління, вкладаючи дедалі більше народну душу і водночас формуючи її. Досвід людства упродовж тисячоліть переконливо доводить, що занепад мови – це зникнення нації. Якщо ж мова стає необхідною і вживається насамперед національною елітою – сильною і високорозвиненою стає нація і держава.
      Панас Мирний стверджував: «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування!»
      «Мов поганих не існує в світі, Є лише погані язики», – Анатолій Бортняк.
      «Доля української мови – то є водночас й доля української держави й нації», – Ігор Лосєв.
      «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу», – Ліна Костенко.
       «Стан державної мови, рівень володіння нею, поширеність у різних сферах життя – усе це показник цивілізованості суспільства», – Олександр Пономарів.
       «Мова росте елементарно, разом з душею народу», – Іван Франко.
       «Мова – це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять, найцінніше надбання віків, мова – це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня, інтелектуальна і мислительська діяльність народу», – Олександр Олесь.
       «Мова – втiлення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любiмо ïï, вивчаймо ïï, розвиваймо ïï! Борiмося за красу мови, за правильнiсть мови, за приступнiсть мови, за багатство мови…» – Максим Рильський.
       
 За матеріалами Інтернетресурсу підготувала Інна ГОНЧАР

***

Мій біль такий, мій страх, моя любов,
Заплетені в калинове намисто…
Чому цей сік, так схожий лиш на кров,
Пронизує мене усю геть чисто?!
Вкраїнкою прийшла я у цей світ
І з мовою вкраїнською зростала.
Чому ж нас хочуть кинути за пліт —
Нам власної державності замало?
От «браття» — щиро, радісно звучить,
Багатства генофонду — в нас із вами!
Чи, може, то братва усе спростить,
Погравшись «геноцидом», як словами?..
О Боже, ти спаси нас від знамень:
Не витримали Щек удвох з Хоривом —
Розколів вистачає що не день!..
То де ж воно, спасительнеє диво?
О мово, наша страднице свята,
Тобою, як хотіли, потурали!
Тепер на наші зболені літа
Ізнов орлині крила вже підняли?
О мово, бережи її, Господь!
«Язик», він може все перемолоти…
То хто ж тікає: розум ачи плоть?
«За» мову українську ми чи «проти»?

   Небесне натхнення
До тебе іду я щоднини,
Праотча моя рідна мово!
До слова іду на гостини,
В душі завмираючи знову.
Ще тільки рушаю з порогу –
А небо дарує натхнення,
І йду я, щаслива від того,
Що в мене вкраїнське наймення.
Ось так кожна мить, наче диво:
Являється пісня у звуках
І, як розхвильована нива,
До серця з надією стука.
Минеться осіння негода –
І райдуга барви з’єднає,
Бо мова мойого народу,
Як сонце святе, не зникає!
Інна ГОНЧАР 
Джерело: http://novod.info

Додано: 09.11.2017 в 21:22

Имя *:
Email:
Подписка:
Код *:
Останні новини

Співпраця
Запрошуються для роботи на сайті "Сокирянські новини". 
Для ознайомлення з умовами натисніть ТУТ

Погода

Пошук

Наш банер

Банери