Меню

Новини району
Бессарабський портал:
Новини РДА:
Новини МТГ:
Новини ОТГ:

Курси валют


Веб-посилання

Хто онлайн

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Статистика

Besucherzahler
счетчик посещений

День пам'яті Героїв Крут
Добавив: kuman
Оцінка:

1. Звернення голови райдержадміністрації Петра Бескупського та голови районної ради Василя Козака з нагоди Дня пам'яті Героїв Крут.

                                                             Шановні земляки!
        Сьогодні ми вшановуємо подвиг молодих українців - старшин та юнкерів Першої Київської юнацької школи ім. Б.Хмельницького, бійців Помічного студентського куреня Січових стрільців - студентів київських вищих навчальних закладів та гімназистів старших класів. 29 січня 1918 року, невдовзі після проголошення незалежності Української Народної Республіки, вони на кілька днів зупинили просування на Київ московсько-більшовицької орди.
      Героїчний бій під Крутами назавжди вписаний на скрижалі національної історії - передусім як приклад волелюбності та незламності українського народу.
        Суверенній державі, яка утворилась під час Української революції 1917-1921 років та опинилася віч-на-віч із зовнішніми й внутрішніми ворогами, не судилося вистояти. Це призвело до величезної трагедії, бо у наступні десятиліття комуністичний режим червоним терором, голодоморами, репресіями, депортаціями винищив мільйони українців.
        Нині, як і 100 років тому, країна, яка марить імперськими амбіціями, не може змиритися з існуванням незалежної України. Зараз, як і тоді, Росія розв’язала війну і заперечує свою агресію, намагаючись поширити у світі міф про внутрішній конфлікт в нашій державі.
        Завдяки всенародній єдності та солідарності світової спільноти зараз ми даємо рішучу відсіч новій російській агресії. За утвердження ідеалів незалежності та державності проти імперської навали виступили кращі сини Українського народу - гідні нащадки героїв минулого.
        Цей День, не дивлячись ні на що, назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни. День пам’яті Героїв Крут.
       Сьогодні ми вшановуємо сучасних героїв, які віддали своє життя за суверенітет і територіальну цілісність держави уже в нинішній українсько-російській війні.
        Вічна їм пам’ять.
       
Джерело: http://sokyriany.bukoda.gov.ua

2. Вшануймо пам’ять про Героїв Крут.

      100 років тому 29 січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути (130 км на  північний схід від Києва) стався бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та чотирма сотнями київських студентів і школярів, які захищали підступи до столиці.
     Більшість українських добровольців були членами молодіжного Братства українських самостійників Юнацької школи імені гетьмана Богдана  Хмельницького та Студентського куреня Українських січових стрільців – переважно студенти Київського університету, політехнічного інституту та гімназисти.
     Бій тривав 5 годин. Всі студенти загинули. У перебігу військових дій цей бій  вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох він набув особливого  значення завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою  біля Крутів.
      На похороні у Києві біля Аскольдової могили президент Михайло  Грушевський  назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями.
      Після підписання Брестського миру, який замінив владу більшовиків на австрійців та німців, 19 березня 1918 року в Києві відбувся урочистий похорон на Аскольдовій горі 28-ми полеглих у бою під Крутами бійців.
       Існувало багато версій, чому сталися трагічні події під Крутами. У загибелі студентів звинувачували керівництво українських збройних сил, яке кинуло їх  напризволяще перед загрозою сильного і небезпечного ворога.
       Десятиліттями історія бою або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Лише у 2006 році на місці бою було встановлено пам’ятник.
       Пам`ять зобов`язує нас не забувати подвигу героїв Крут.
      
З повагою −
       міський голова Василь РАВЛИК,
       в. о. старости с. Коболчин Віктор ГРИНЮК.

Джерело: Сайт міської ради.

 

3. День пам’яті Героїв Крут.

Крути – наша гордість і слава,
Там соколи юні у вічність пішли.
На клич молодої держави,
Піднялися вірні сини.
Грудьми у нерівному бої,
Спинили червону орду,
З честю впали герої,
За Україну свою.
       Михайло Зельман (Лісовий)  "КРУТИ"

     Ця історія досі викликає неоднозначні оцінки. І це відбувається як з боку суспільно - політичної свідомості обох держав, учасниць згаданої події, так і з боку суто історичного підходу вельми шанованих дослідників .
     29 січня 1918 року . Збройне зіткнення на залізничній станції біля села Крути , яка розташовувалася на 130 -му кілометрі в північно-східному напрямку від Києва, Україна . Учасники події : невеликий загін з боку юної Української Народної Республіки (близько 600 чоловік) і знаменита Червона гвардія Радянської Росії , яка значно перевищує своїх вимушених супротивників числом, бойовим потенціалом і досвідом. Результат бою не важко передбачити. У запалі громадянського протистояння, трансформації суспільного і політичного світогляду , в пікових точках переломних моментів, що стали низкою таких подій , які змусили нашу історію зазнати найглибших змін, цей бій ніяк не міг залишитися в забутті.
     Причини, з яких це сталося, для деяких очевидні, для деяких так і залишаться незрозумілими і навіть зовсім необгрунтованими, але вони мали місце бути. Як факт, який завжди залишається фактом - такою правдою, яку неможливо ані сховати, ані спотворити; лише на короткий час і лише під дією величезного страху. Але коли ця напруга слабшає, правда знову відкривається. Вона як світло, від якого тікає всяка темрява .
     А правда в тому, що народ України любить свою країну. Своєю кров’ю, душею і своєю працею він, як і будь-який інший народ, прагне до життя і благополуччя. Це було доказом , яскравим доказом, і насамперед самим собі . Доказом перед усіма іншими, нехай сильнішими, більш амбітними, але це - пряма відповідь на історичний виклик .
     Указ Президента України про «День пам’яті Героїв Крут» № 15 /07, який відзначається 29- го січня, за даними проекту DilovaMova.com, був підписаний 15-го січня 2007-го року.
      Цей День, не дивлячись ні на що, назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни. День пам’яті Героїв Крут.
                                                                 
    «Крути»
     Школярі ЗОШ І-ІІІ ст.. № 1 м.Сокиряни активно долучилися до загальноміського міжчасового діалогу «Крути» з нагоди вшанування пам’яті Героїв Крут та усіх загиблих за волю й незалежність України. Юнаки з гордістю марширували та вигукували: «Слава Україні!», «Героям Слава!», «Україна – понад усе!»…
      З метою виховання у громадян, особливо молоді, поваги до історичного минулого Українського народу та у зв'язку з сторіччям героїчної загибелі юнаків у бою під Крутами, 29 січня у Сокирянській ЗОШ відбулась тематична лінійка, присвячена цій знаменній даті.
        Їх було триста – студенти та гімназисти. Проти них були тисячі – солдати, фронтивики та матроси більшовицької армії. Нерівний бій. Бій під Крутами, який на декілька днів віддалив захоплення Києва. Втрати сягали: до 250 юнаків, одна рота (до 30 людей) студентів і 10 старшин. Бойовий наказ наша молодь виконала.
      Зворушливими словами десятикласники не залишили байдужими нікого і донесли до серця кожного трагізм тогочасних подій.
      Піднести патріотичний дух учнів допомогло проведення флешмобу. Юнаки у військовій формі, під керівництвом Вулковського О.Г., майстерно продемонстрували стройову підготовку. Хвилююче прозвучала урочиста присяга юнаків: «Україно! Свята мати героїв, зійди до серця мого за твою славу, за твої ідеї! Нехай душа моя в тобі відродиться. Зміцни мій дух, загартуй волю, щоб сміливо йшов в бій, щоб віра моя була гранітом, щоб зростала завзяття міць….»
      Подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі. Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку — боронити її.
    
   І.О. Продан педагог-організатор
       ЗОШ І-ІІІ ст. №1 м. Сокиряни

Додано: 29.01.2018 в 19:46

Имя *:
Email:
Подписка:
Код *:
Останні новини

Співпраця
Запрошуються для роботи на сайті "Сокирянські новини". 
Для ознайомлення з умовами натисніть ТУТ

Погода

Пошук

Наш банер

Банери