Меню

Опитування
Чи підтримуєте Ви створення ГО "Сокиряни-Відродження"

Новини району
Бессарабський портал:
Новини РДА:
Новини МТГ:
Новини ОТГ:

Курси валют


Веб-посилання

Хто онлайн

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Статистика

Besucherzahler
счетчик посещений

Адміністративна реформа: пріоритет - спроможність ОТГ.
Добавив: kuman
Оцінка:

1. Фінансова спроможність ОТГ нашої області.

      Експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні провели аналіз фінансової спроможності 366 ОТГ, які в минулому році мали прямі міжбюджетні відносини з Держбюджетом.
      Як повідомляє офіс реформ Чернівецького РВ АМУ (ПУЛЬС), експерти проводили аналіз за 4 показниками: власні доходи на 1-го мешканця; рівень дотаційності бюджетів; питома вага видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах ОТГ і капітальні видатки на 1-го мешканця.
   Серед найбільш фінансово спроможних громад Чернівецької області лідирують Вижницька (181 місце), Глибоцька (191 місце) і Сокирянська (217). Так у Вижницькій ОТГ найвищі, серед ОТГ нашої області, капітальні видатки на 1 мешканця громади. В минулому році вони становили – майже 1300 грн. В Глибоцькій ОТГ найкраща ситуація з власними доходами на 1 мешканця. Їх розмір становив майже 2800 грн. У Сокирянській ОТГ найнижчий рівень дотаційності, минулого року він склав 5%. Також у цій громаді найнижчий, серед ОТГ Чернівецької області, рівень видатків на утримання апарату управління – менше 20%. Найгірші показники фінансової спроможності продемонстрували Рукшинська (361 місце), Красноїльська (362) та Чудейська ОТГ (365).
      Ми попросили прокоментувати цей рейтинг консультанта з бюджетних питань АМУ (ПУЛЬС) Євгена Прокопця та експерта з децентралізації Ігора Баб’юка.
     
Євген Прокопець: «Цей рейтинг враховує лише чотири показники. Насправді коли ми говоримо про фінансову спроможність, то потрібно брати до уваги значно більшу кількість чинників, серед яких структуру власних доходів. До прикладу якщо громада заробляє левову частку через акциз, то після змін порядку його зарахування до місцевих бюджетів, суми надходжень в бюджет може суттєво змінитись. Більш стабільним джерелом є ПДФО та плата за землю. Також нещодавнє рішення уряду про передачу с/г земель за межами населених пукнтів у власність ОТГ може суттєво вплинути на бюджетні надходження і на позицію громад у рейтингу.
      Якщо ж подивитись на результати спроможності громад за минулий рік, то ми бачимо, що лідирують ОТГ утворені на базі районних центрів (Вижниця, Глибока, Сокиряни та Сторожинець). Низькі місця у рейтингу Красноїльської та Чудейської ОТГ можна пояснити тим фактом, що у цих громадах були низькі капітальні видатки (основним джерелом яких є інфраструктурна субвенція). Це зумовлено двома причинами: Красноїльськ селище, яке приєднало невеличке село, а інфраструктурна субвенція розрховується на кількість сільських мешканців, тому ця субвенція у них була чи ненайменша в області. А Чудейська ОТГ не змогла використати більш ніж 2 млн. інфраструктурної субвенції через Облавтодор, який не виконав роботи передбачені договором».
      Ігор Баб’юк: «Фінансова спроможність це один з чинників успішності реформи. Для мене важливим є не тільки загальні результати в рейтингу, але й місця громад по окремих позиціях. Так ми бачимо, більш фінансово незалежними є громади районних центрів, базоваа дотація у цих громадах не перевищує 20% від доходів бюджетів.
     Разом з тим, у невеликих громадах, таких як Усть-Путильська, Клішковецька чи Рукшинська частка видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах досягає 50%. Загалом рейтинг показав досить невтішні результати: 9 з 16 наших ОТГ зайняли позиції у 3-й сотні. Думаю, що у цьому році ОТГ Чернівецької області займатимуть вищі позиції у рейтингу, хочеться щоб хоча б декілька з них потрапили у першу сотню. Підстав для такого стриманого оптимізму маємо, в області є перша ОТГ з реверсною дотацією - Кіцманська».
      
Джерело:  http://sokyryanska-gromada.gov.ua

2. Чим пишається Сокирянська ОТГ у ТРЕТІЙ СОТНІ рейтингу?

     Майже щокварталу на сайті Сокирянської ОТГ з’являються нові інформації із рейтингами, які покликані показати, як ефективно працювала об’єднана громада  останнім часом. Нерідко цими показниками хизувалася місцева влада. Не раз наголошували на тому, яких результатів досягли, чого добилися, аби зайняти ту чи іншу позицію. Але чомусь, чим раз опускалася нижче наша Сокирянська громада на щаблях оцінки фінансової спроможності громад України, яку нещодавно оприлюднили на інформаційному ресурсі decentralization.gov.ua.
     Загалом проаналізовано 366 ОТГ. Моніторинг проводився за даними виконання місцевих бюджетів за 2017 рік та за 4 основними показниками: власні доходи на 1-го мешканця; рівень дотаційності бюджетів (питома вага базової/реверсної дотації у доходах); питома вага видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах ОТГ (без трансфертів з державного бюджету); капітальні видатки на 1-го мешканця. На підставі зазначених показників сформовано загальний рейтинг об’єднаних громад.
     Проаналізувавши даний рейтинг, можна помітити, що найнижчі показники фінансової спроможності характерні для більшості невеликих громад. Вийняток становлять окремі невеликі громади, на території яких розміщені бюджетоутворюючі підприємства та потужні суб’єкти господарювання реального сектору економіки.
     Автори цієї статті фокусують також увагу на тому, що, цитую: «Великі громади мають більший потенціал та більше можливостей для забезпечення належного утримання об’єктів інфраструктури, функціонування закладів та установ комунальної власності, а органи місцевого самоврядування можуть забезпечити надання якісних публічних та комунальних послуг».
     За показниками діяльності у 2017 році Сокирянська ОТГ опинилася на 217 місці із 366 громад. Хоча, ще нещодавно, коли аналітики подавали інформацію про результати господарювання за 9 місяців минулого року, наша Сокирянська ОТГ була на 143 місці. Тоді Василь Степанович гордісно заявляв, що… подивіться, як ефективно ми працюємо – ми перші в області і вище середини рейтингу по Україні. Пройшло ще три місяці їх «вмілого» господарювання і ми  – ще нижче на щаблях успішності. Але тут ж таки знову міські посадовці хизуються, що ми треті в Чернівецькій області. Та чи є чим пишатися? Вижницька громада, що визнана найкращою на Буковині, у загальноукраїнському рейтингу лише на 181 позиції, Глибоцька – 191, а вихваляння мера Равлика знайшли собі місце аж у третій сотні – 217 позиція.
     Якщо ж взяти окремо за показниками, то власні доходи на одного мешканця у минулому році склали 2372 грн і за цією сумою ми 218 із 366 громад. Щодо капітальних видатків на одного мешканця, то у Сокирянській ОТГ вони складають трохи більше 597 гривень, в той час, коли у Вижницькій громаді, де населення на декілька тисяч більше, ніж у нашій, ці видатки становлять майже 1300 гривень на одного жителя. За цим показником Сокирянська громада на 336 позиції і майже замикає рейтинг.
     На утримання штату Сокирянської міської ради у 2017 році витратили майже 20% власних ресурсів. В той час, коли, до прикладу в Калинівській ОТГ Вінницької області, яка посідає 15 місце в Україні, на утримання штату витратили 7 % своїх коштів. До речі, на 1 службовця у цій громаді, населення якої трохи більше 20 тисяч, припадає 629 жителів. У Сокирянській громаді ж один із 57 службовців міськради обслуговує 195 краян.
     Рейтинги та цифри – це речі вперті! Безпідставні та нічим не обґрунтовані вихваляння – це тільки пусті балачки. Реальні справи мають свої результати. Звичайно, можна опиратися на те, що ми  -у трійці найкращих в області. Але бути лідером у тих, хто пасе задніх,  – це лише привід задуматися: можливо, час уже щось змінювати? А головне – Р О Б И Т И!
     
Джерело: http://nordbess-news.cv.ua

Джерело: http://decentralization.gov.ua

3. На Сокирянщині обговорили новий варіант Перспективного плану об'єднання громад в Чернівецькій області.

      07.03.2018 року на офіційному веб-сайті Чернівецької обласної державної адміністрації було оприлюднено інформацію про засідання регіональної робочої групи з інформаційно-методичного супроводу реформи органів місцевого самоврядування та децентралізації владних повноважень, на якій прийнято концепцію формування Перспективного плану об'єднання громад в Чернівецькій області. Згідно доданої до статті карти на території Сокирянського району запропоновано створення 4 об’єднаних територіальних громад – Сокирянську, Вашковецьку,  Новодністровську та Романковецьку.
      У зв’язку з цим, ініціативною групою з числа членів районної робочої групи з питань з підготовки перспективного плану формування територіальних громад Сокирянського району було ініційовано проведення чергового засідання, яке відбулося сьогодні, 13 березня.
      За результатами обговорень члени Робочої групи одностайні в тому, що створення на території району четвертої громади є недоцільним. Адже Сокирянський район невеликий, дотаційний і утворення ще однієї громади послабить спроможність вже утворених ОТГ.
   Як наполягають представники сільських громад переважна кількість жителів населених пунктів, незважаючи на суб’єктивні думки окремих мешканців, вже давно визначилися (в окремих селах громадські слухання проводилися кілька раз) і будуть відстоювати свою думку – приєднання «білих плям» до існуючих ОТГ. Бо, як вважають міські голови, визначення зони доступності потенційних адміністративних центрів спроможних територіальних громад, на які особливо звертають увагу обласні служби, визначається не в залежності від відстані, а з урахуванням доступності послуг у відповідних сферах, а у випадку Сокирянщини - їх наявність.
       Та разом з тим, в населених пунктах буде в черговий раз проведено громадське обговорення запропонованого проекту та прийнято відповідні рішення сільських рад, які будуть направленні в обласну державну адміністрацію.
        
Джерело: http://sokyriany.bukoda.gov.ua

Додано: 12.03.2018 в 16:50

Имя *:
Email:
Подписка:
Код *:
Останні новини

Співпраця
Запрошуються для роботи на сайті "Сокирянські новини". 
Для ознайомлення з умовами натисніть ТУТ

Погода

Пошук

Наш банер

Банери