Меню

Новини району
Бессарабський портал:
Новини РДА:
Новини МТГ:

Курси валют


Веб-посилання

Хто онлайн

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Статистика

Besucherzahler
счетчик посещений

Адмін реформа - обмін досвідом
Добавив: kuman
Оцінка:

1. Міський голова однієї з найбільших в Україні Дунаєвецької міської об’єднаної територіальної громади ділилася досвідом роботи (ВІДЕО).

    Вчора, 4 жовтня, в приміщенні райдержадміністрації відбулася зустріч з питань впровадження реформи децентралізації на прикладі Дунаєвецької ОТГ Хмельницької області. Про свої досягнення, проблеми та перспективи говорила міський голова Дунаєвецької об’єднаної територіальної громади Веліна Заяць. В зустрічі взяли участь голова райдержадміністрації Петро Бескупський, голова районної ради Василь Козак, а також члени районної робочої групи з підготовки пропозицій до формування перспективного плану Сокирянського району, сільські голови, депутати Сокирянської районної ради.
      Як зазначив голова райдержадміністрації Петро Бескупський наразі Сокирянський район проходить активну фазу впровадження реформи децентралізації, вирішується питання щодо приєднання сіл, так званий «білих плям» до вже існуючої Сокирянської ОТГ. Тож напрацювання однієї з найбільших об’єднаних територіальних громад надзвичайно цікаві та корисні.  І почути справді було цікаво. Адже, як наголосила Веліна Заяць Дунаєвецька ОТГ є одним із першопрохідців та лідерів в Україні. І основним багатством громади є люди і їх бажання змінити свій край на краще. Вона зокрема зазначила, що першим кроком, який був зроблений – це проведення виборів старости та поділ на старостинства, що надзвичайно спонукає до роботи та розвитку. Завдяки отриманій державній субвенції, а це більше 21 мільйона гривень  вдалося вирішити проблеми, які не вирішувалися роками: перекриття даху та заміна вікон в багатьох бюджетних установах. Одним з перших завдань за словами Веліни Заяць громада визначила – забезпечення благоустрою, а для цього було закуплено сучасний, але не новий сміттєвоз за 800 тисяч гривень, придбано техніку для ремонту та розчищення доріг. Налагоджена співпраця з райдержадміністрацією, районною радою, проводяться спільні наради, колегії, запрошуються на сесії районної та міської рад. Бо, як  зазначила пані Заяць, без спільної участь всіх місцевих гілок влади та людей нічого зробити не можна. 
      Нині, завдяки бюджету громади, районного бюджету спільно долають проблеми в галузях освіти, медицини, культури. Всіма силами за умов створення госпітальних округів, намагаються зберегти району лікарню та покращити якість медичних послуг. За кошти міського бюджету придбано пересувний флюорограф, аналізатор для визначення 19 параметрів крові, закуплено сумки – укладки для сімейних лікарів. Вже стало практикою щомісячне звітування перед громадою про пророблену роботу, живе спілкування з людьми та вирішення їх проблем. Щодо основних пунктів стратегій розвитку, в першу чергу вони спрямовані на розвиток людського капіталу, підвищення економічного потенціалу громади та підвищення стандартів життя. Вілена Заяць також наголосила, що чим більша громада – тим більші успіхи. Якщо громада хоче розвиватися, то потрібно об’єднуватися у велику громаду, надавати якісні послуги та працювати для людей. Про розвиток сіл Іванківці та Слобідка-Гірчичнянська Дунаєвецької ОТГ,  про актив села, про форми господарювання, створення вуличних комітетів та організацію роботи розповіла  староста  Оксана Бабій
     Відтак, присутні мали змогу отримати відповіді на питання, що їх цікавили. Серед них: про пільгове харчування в школах,  про розподіл коштів між громадами тощо.  За словами членів районної робочої групи з децентралізації, обговорюючи досвід Дунаєвецької ОТГ можна обійти проблеми в Сокирянському районі та успішно завершити процес приєднання сіл до  Сокирянської ОТГ та створення потужної громади.
     
Довідково. Дунаєвецька громада створена в 2015 році шляхом об’єднання 25 сільських рад (51 населеного пункту) і Дунаєвецької міської ради. Чисельність населення складає 39620 чоловік, площа близько 661 кв.км.
Джерело: http://nordbess-news.cv.ua

2. А повчитись є чому…

      4 жовтня у залі засідань районної ради відбулася цікава зустріч депутатів районної ради, сільських голів, активу сіл з керівником Дунаєвецької ОТГ (Хмельницька обл.) та старостою одного із сіл. Як зазначила Е.В.Заяць, Хмельниччина нині є лідером у здійсненні реформи децентралізації влади. Дунаєвецька ОТГ є однією із найбільших в Україні, вона об`єднала 51 населений пункт, а це понад 39 тис.населення. «Ми також вчимося, – сказала гостя, – бо ж законодавство йде за нами, а не навпаки – як би мало бути. Питаємо в інших, ділимось своїм досвідом…»
     Менш як за два роки цій громаді вдалося зробити немало. Отримавши у 2016 році від держави 21 млн.грн. на покращення інфраструктури, у Дунаївцях зуміли створити ефективне комунальне господарство, закупили чимало одиниць необхідної техніки ( подібне ми вже бачили в Новій Ушиці). Найперше вирішили зайнятися двома проблемами: дорогами і сміттям. Щоб люди відразу відчули позитивні зміни. Придбали пересувний цифровий флюорограф, спеціальні сумки для сімейних лікарів… Взагалі, що стосується медицини тут не ділили районну лікарню, а навпаки співфінансують і докладають всіх зусиль, щоб вона діяла. На всі три ОТГ, які створені в районні, працює один Центр первинної медико-санітарної допомоги. Що варто перейняти у хмельничан, то це найактивнішу участь у програмах Євросоюзу. Вони пишуть проекти, виграють гранти і їм багато чого вдалося зробити саме завдяки залученим з Євросоюзу коштам. Зокрема, у Дунаївцях облаштували Центр надання адміністративних послуг ( це 1,5 млн.грн.). Зараз готуються ще два проекти. Один по обладнанню сміттєроздільної лінії, другий – по розвитку спортивної бази!
     «Тут  що головне? – розповідає Еліна Владиславівна. – Європейці хотять знати на що підуть кошти. У центрі проекту повинна бути людина. Обов`язково має бути співфінансування. Ми навіть зараз задумались над тим, щоб відкрити спеціальну посаду англомовного працівника. А взагалі треба об`єднувати людей, пояснювати, що до нас ніхто не прийде щось зробити, ми самі повинні…»
     Із залу пролунало запитання: « А як ви співпрацюєте з районною владою?». Навіть видалось, що така постановка питання наших гостей подивувала. Бо у відповідь почули  таке. Регулярно проводяться наради за участю голови райдержадміністрації, голови районної ради та голів ОТГ, де вирішуються нагальні проблеми. І Дунаєвецька ОТГ бере участь у співфінансуванні практично всіх галузей.
     Освітлення вулиць, ремонт доріг, впорядкування кладовищ, облаштування автозупинок і очищення криниць, створення кооперативів, будівництво спортивних об`єктів, централізоване вивезення твердих відходів… Слухаєш усе це, і стає сумно. Наскільки ми відстали! Скільки коштів втратили! А чим похвалимося у Сокирянській ОТГ? – Лавками примирення? Придбали машину для вивезення сміття, котра працює через раз? І в ці дні амбітні пристрасті не вщухають: у Сокирянській міській раді не приймають документи 13 сіл, які вирішили проєднатися до ОТГ!
     Керівник Дунаєвецької громади теж на зустрічі зізналася: «Саме по собі наше місто виживе і без об`єднань, але ж села… Вони самі не зможуть…» Їхня ОТГ планувалася у половинному форматі, але села, яким належало згідно із Перспективним планом об`єднатися навколо центру у Маковому, виявили бажання бути в громаді з містом. І в Дунаївцях змушені були погодитись, бо там – теж люди.
     У селах Дунаєвецької громади провели вибори старост. Їх нині – 27. Усі вони є членами виконкому.
    Ще наші гості звернули увагу на важливість інформування населення. Люди повинні знати, що робиться. З цією метою проводяться консультації, «круглі столи», діалоги. Як розповіла староста села, запровадили Дошки інформації, а також такий метод інформування як «Від дверей до дверей». Кожна вулиця має свій комітет. Проводяться наради, на які від кожної вулиці делегують трьох чоловік.
    Що важливо, у Дунаївцях розробили свою стратегію розвитку громади. Як каже її голова, у великій громаді акумулюється ресурс. Великим резервом для наповнення місцевого бюджету залишається інвентаризація землі. Як сказала Е.В.Заяць, «оподаткування – це величезне поле нашої діяльності. Усі проблеми держава скидає на наші плечі…».
     Присутні в залі чимало запитували і почули щирі, відверті відповіді. Прикро, що за два роки наш район теж міг зробити значні кроки у своєму розвитку, натомість втратили близько 40млн.грн. І набули – розбрату, амбіційного протистояння і чвар не лише між селами, а й в родинах, де проходив «водорозділ».
      І все ж. «Наш поїзд» ще не пішов. 13 сільських рад відправили рішення сесій про приєднання до Сокирянської ОТГ в облдержадміністрацію. Такий же пакет документів направляють у Сокирянську міськраду, але та їх… не приймає! То може сільським громадам організувати таку ж «ганьбу», як  була в Чернівцях 28 вересня, перед дверима міськради!?
 
  Автор: Валентина ГАФІНЧУК
    Джерело: http://nordbess-news.cv.ua

Додано: 05.10.2017 в 22:08

Имя *:
Email:
Подписка:
Код *:
Останні новини

Співпраця
Запрошуються для роботи на сайті "Сокирянські новини". 
Для ознайомлення з умовами натисніть ТУТ

Погода

Пошук

Наш банер

Банери